گیرنده های مفصلی

 

انواع گیرنده های مفصل

Joint receptors

 

مطالعات ساختارى و عملکردى نشان داده است که حداقل چهار نوع  گیرنده مفصلى وجود دارند که از نظر تعداد، توزیع و موقعیتشان متفاوتند.سه نوع از گیرنده هاى مفصلى (نوع I، II وIII)، داراى پایانه هاى کپسولدارند و فیبرهاى عصبى آنها حاوى میلین مى باشد ولى گیرنده مفصلى نوع چهارم داراى پایانه عصبى آزاد است که فاقد کپسول بوده و فیبرهاى عصبى آنها بدون میلین است(تصاویر زیر).

 

 

 

 

 

 

 

چهار نوع گیرنده اصلی مفصلی عبارتنداز:

Type I :این گیرنده ها در لایه هاى سطحى فیبروزى کپسول مفصلى به صورت دستجات کوچک قرار دارند. به آهستگى تطابق مى یابند در آگاهى از وضعیت و حرکت مفصل نقش دارند. این گیرنده ها همچنین نسبت به نوع فشار بر کپسول مفصلى(Skoglund 1973) و به خصوص در مفاصل مهم (مثلاً هیپ، زانو و...) که حس استاتیک براى کنترل پوسچر ضرورى است، واکنش نشان مى دهند. این گیرنده ها هنگا مى که مفصل به طور ناگهانى حرکت مى کند، شدیدا تحریک مى شوند.

Type II:این گیرنده ها شبیه گیرنده هاى پاچینى هستند اما نسبت به گیرنده هاى پاچینى بافتهاى همبندى دیگر کوچکترند.این گیرنده ها به صورت دستجات کوچکى در سراسر کپسول مفصلى و به خصوص در لایه هاى عمقى و دیگر ساختارهاى مفصلى (مثلاً پد چربى مفصل تمپورومندیبلار) وجود دارند. به سرعت تطابق مى یابند، مکانورسپتورهایى با آستانه تحریکى پایین هستند.به حرکت و تغییر فشار حساس هستند و به حرکت مفصل و فشارهاى ناگهانى مفصلى پاسخ مى دهند.

Type III :این گیرنده ها از نظر ساختارى و عملکرد شبیه ارگانهاى تاندونى- گلژى (GTo) هستند و در لیگامانهاى مفصلى وجود دارند، در حالى که کپسول مفصلى فاقد این گیرنده ها است.

آستانه تحریکى بالا دارند، به آهستگى تطابق مى یابند و ظاهرا تا حدى از استرسهاى شدید در مفاصل جلوگیرى مى کنند که این عمل از طریق مهار رفلکسى عضلات مجاور صورت مى گیرد.

Type IV (انتهاهاى عصبى آزاد):در کپسول مفصلى، مجاور پدهاى چربى و اطراف رگهاى خونى لایه سینویال منشعب مى شوند. آستانه تحریکى بالایى دارند،به آهستگى تطابق مى یابند و به حرکات شدید پاسخ مىدهند و اساسى را براى درد مفصلى فراهم مى سازند.

البته باید توجه داشت که گیرنده هاى درد مفصلى، با رشته هاى آوران اولیه میلین دار ظریف یا بدون میلین عصب دهی شده اند.

از مطالب فوق نتیجه مى شود که اطلاعات ارسالى از گیرنده هاى مفصلى به طور دائمى و پیوسته سیستم عصبى را از وضعیت مفصل، سرعت حرکت و شاید مسیر حرکت مطلع مى سازد.

منبع:
از کتاب ساختار و عملکرد سیستم عصبی-عضلانی به ترجمه و تدوین نویسنده وبلاگ(فیزیوتراپیست ابراهیم برزکار).چاپ فجر.بهار ۱۳۸۵(چاپ اول)

 

موضوعات فیزیوتراپی شامل:

مقالات فیزیوتراپی 

مقالات استخوان شناسی

مقالات آناتومی اندام فوقانی

مقالات آناتومی اندام تحتانی

مقالات آناتومی ستون فقرات

مقالات حرکت شناسی (کینزیولوژی)

مقالات سیستم عضلانی-اسکلتی، بیماری ها و اختلالات مربوطه

مقالات شکستگی استخوانها و جراحی های ارتوپدی

مقالات روماتولوژی (شامل اصطلاحات،اختلالات و بیماریهای روماتیسمی و روماتیسم خارج مفصلی)

مقاله های دستگاه عصبی مرکزی و محیطی (cns & pns)

مقالات سیستم عصبی، بیماریها و اختلالات مربوطه

مقالات سیستم تنفسی، بیماریها و اختلالات مربوطه

مقاله های سیستم حسی، درد و موضوعات آن

مقالات سیستم عروقی، بیماریها و اختلالات مربوطه

مروری بر آناتومی سیستم عصبی، عضلانی و اسکلتی ازطریق تصاویر 

اخبار کنگره ها و سمینارهای فیزیوتراپی 

مهمترین اخبار دکترای حرفه ای فیزیوتراپی

مطالب و موضوعات متفرقه (مقالاتی درباره فشار خون، دیابت، بیوفیزیک، رادیولوژی،فیزیولوژی و تست خون، برخی از بیماری ها و...)

مقالات ورزش و تغذیه (شامل موضوعات تحرک و فعالیت بدنی،تغذیه صحیح،چاقی،اضافه وزن،کنترل وزن و غیروه)

مقالات قلب و عروق (شامل مفاهیم، اختلالات و مقاله های آموزشی)

مقالات رادیولوژی

/ 0 نظر / 194 بازدید